«misjonærhuset i komaggas» – «das missionshaus zu komaggas»

– er H.C. Knudsens skisse/tegning av boligen til misjonær Heinrich Schmelen; til Komaggas helt nord i det som på dette tidspunkt (1842) var rett sør for Kapp-koloniens nordlige grensen, ankom Knudsen 21. desember 1841, sammen med den to år yngre misjonærkollega Carl Hugo Hahn.  Tegningen nedenfor er sannsynligvis blitt til i løpet av det første halvåret han oppholdt seg der; vi ser at han har angitt tall forskjellige steder på bildet, slik Knudsen ofte gjorde, siden han sendte sine tegninger til misjonsledelsen i Barmen, Preussen, som igjen lot disse inngå i misjonsbladene, sendt til misjonens støttespillere spredt vidt omkring.

I Knudsens beretning «Gross-Namaqualand» som ble utgitt som egen publikasjon i Barmen i 1848, har han beskrevet ankomsten til Komaggas og rekken av murte hus på rad – nettopp slik vi ser på tegningen under; disse bygningene hadde blitt bygget av den innpå 70-årige H. Schmelen selv og det er mulig det er han som er avbildet sittende ved bordet, lesende i en bok.  Ser vi nøyere på tegningen, finner vi tallet «5» på den lille bygningen murt opp i bak-kant av den store misjonær-boligen merket med tallet 6 på taket; dette forteller Knudsen annetsteds, at han selv bygget seg et lite kryp-inn, tilgrensende misjonshuset; forklaringen til de innskrevne tallene har vi ikke tilgang til, men kan også gå ut fra at bygningen med tallet «1» på endeveggen er selve kirken; dette var en større bygning og etter tegningen å dømme, må bygningen strekke seg til venstre og utover selve rammen for tegningen; men klikker du her, ser du Knudsens tegning av den;

– Knudsen var flere måneder alene med misjonær-ekteparet Schmelen på Komaggas, siden Hahn hadde fulgt den tidligere ankomne Kleinschmidt på reise helt nord til det de selv kalte «damraene», hvilket var å forstå det folket vi senere ble kjent med som hereoene, med tilhold i de sentral deler av dagens Namibia; datoen 4. oktober 1842 forlot også H.C. Knudsen Komaggas, for å dra nord til Store Namaqualand og stedet Bethanien, som ble bestemt mens han oppholdt seg på Komaggas og noe uvillig ble sendt videre nordover, i selskap med enkelte namaquaer; dette kan du lese mer om i Knudsen interessante brev av 17. juli 1842 til venner hjemme i Norge her : 

Skriv inn søkeord..