– dato torsdag 21 september, der fremveksten av aviser og blader i Mandals-distriktet de seneste generasjoner ble presentert; i den sammenheng var det umulig å forbigå Søren Jaabæks innsats via sitt «Folketidende», startet i den for Norge så viktige periode som på 1880-tallet politisk ledet frem til at den linje som Jaabæk selv stod for, ble den seirende;
Lokalpressen i Mandal.
Når vi taler om byens presse, kan vi ikke godt la være å nevne Søren Jaabæks
«Folketidende»
som blev utgitt her i byen i årene 1865—1879 og trykt hos A. Næss. Det var dog ikke noget lokalblad, men et politisk uke blad, utgitt som organ for den Jaabækske bondevennbevegelse og med en efter den tids forhold betydelig lesekrets, spredt over hele landet.
Vi har hørt nevne, men tør ikke innestå for riktigheten, at «Folketidende» skal ha været oppe i et abonnenttal på ca. 14,000. Bladet var da også en tid en politisk makt i landet. Det kjempet for : Sparsommelighet i statshusholdningen og forsiktighet hjemme i herredene, frihandel, fritt arbeide og fri hjelpsomhet.
Da Venstre samlet sig under Johan Sverdrups førerskap, gikk «bondevennene» med der, og den brede nasjonal-liberale folkestrømmen fikk andre organer.